Adana

12 Eylül 2019
narprmedya

Ülkemizin ilk sanayileşen kentlerinden… Marmara bölgesinin en büyük alternatifi, dünyanın en verimli üç ovasından biri, Çukurova’nın başkenti…

Sahip olduğu eşsiz coğrafi konumu, modern altyapısı, sanayi tecrübesi, yetişmiş insan gücü, bereketli toprakları ve sıcak insanları ile ülkemizin önemli kentlerinden biri konumdaki Adana her gecen gün büyüyor ve daha da gelişiyor.

Adana öteden beri bir tarım ve tekstil kenti olarak bilinir. Ancak tarım ve tarıma dayalı sanayinin yanında otomotivden demir-çeliğe, gıdadan tekstile, mobilyadan kimyaya, ambalajdan savunma sanayine ve yazılım sektörüne kadar bir çok alanda modern teknolojiye sahip entegre tesislerde sadece iç pazar için değil tüm dünya için üretim yapılmakta. Özellikle son yıllarda gelişen savunma sanayine yönelik üretim yapan firmaları ile yazılım sektöründe yatırım yapan genç beyinler önümüzdeki yıllarda Adana’nın gelişip büyümesinin önemli itici güçlerinden olacak.

Üretmenin marifet olmaktan çıktığı, farklı ürün üretmenin ya da ürünü farklılaştırmanın ve geliştirmenin olmazsa olmaz olduğu günümüzde Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sayısına bakıldığında kent istenen seviyede olmasa da emin adımlarla ilerliyor. Ar-ge ve Tasarım Merkezi sayısı 17 olan kentin daha gidecek çok yolu var. Bu merkezlerin sayısı özel çabalarla hızlı bir şekilde en azından 50’nin üzerine taşınmalı. Bugün Adana, İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nın her yıl açıkladığı Türkiye’nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 25, TİM tarafından her yıl açıklanan 1000 Büyük ihracatçı listesinde ise 24 firma ile temsil edilmekte. İhracatı yaklaşık 2 milyar dolar civarında olan Adana, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde geliştirilen katma değerli ürünler üretip bunların ihracatını yaparak yıllık ihracatını ilk etapta çok rahat bir şekilde ikiye katlayabilecek müthiş bir potansiyel barındıran bir kent.  Adana bunu başardığı zaman İSO ve TİM gibi listelerde çok daha fazla sayıda firma ile temsil de edilmiş olacaktır.

Kamu yönetimi ve büyükşehir belediyesi başta olmak üzere, oda ve borsa başkanları ile STK başkanlarının uyum içinde hareket ettiği Adana’da en büyük hedef ise mega projelerin biran önce hayata geçirilmesi.

Bu projelerin başında ise hiç şüphe yok ki Ceyhan Enerji Endüstri Bölgesi gelmekte. Yıllardır konuştuğumuz ama bu güne kadar yatırımcılara arazi tahsis aşamasına dahi geçemeyen bu proje sadece Adana’nın değil ülkemizin de en büyük projelerinden birisidir. Irak ve Azerbaycan petrollerinin dünya pazarlarına ulaştırılması için bugün sadece yükleme terminali olarak kullanılan bölge, Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan petrol ve doğalgaz sahalarının da devreye girmesi ile birlikte dünyanın sayılı enerji merkezlerinden biri haline gelecek. Bölge, yapılacak milyar dolarlık yatırımlarla kurulacak rafineri ve petro kimya tesislerinin öncülüğünde bu tesislerin ürünlerini girdi olarak kullanacak yüzlerce yeni tesis ile birlikte yepyeni bir yatırım sürecine girmiş olacak. İnsanımız için iş ve aş demek olan bu yatırımlar bir yandan ithalatın önüne keserken bir yandan da ülkemize milyarlarca liralık ihracat katkısı sunacak.

Diğer yandan Çukurova bölgesinde yapılmakta olan; Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, Kimya Organize Sanayi Bölgesi, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Kapalı devre sulama sistemi, Cevhere dayalı paslanmaz çelik yatırımları gibi makro anlamda büyük etki yaratacak projelerin bölgeye sağlayacağı itici güç de göz önüne alındığında Adana’nın Türkiye’nin en parlak kentlerinden biri olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Capital okuyucuları için ilkini hazırladığımız bu özel çalışmada Adana’yı ve Adana ekonomisinin aktörlerini anlatma gayreti içinde olduk. Biliyoruz ki Adana’da anlatılacak daha binlerce insan ve firma hikâyesi var. Ve Hayat sürekli değişim ve dönüşüm içinde. Hazırlayacağımız her yeni sayı ile hem bu değişim ve dönüşümü anlatmak hem de yeni insan ve firma hikâyeleri ile birlikte olmayı  hedefliyoruz.

Recep ŞENYURT

senyurt@narprmedya.com

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir